Lietuvoje akredituotas pirmasis receptu skiriamas virtualus gydymo asistentas

Lietuvoje sukurtas virtualus gydymo asistentas „Gynora”, padedantis savarankiškai gydytis namuose, vienas pirmųjų Europoje gavo oficialios medicinos priemonės (prietaiso) akreditaciją. Kol kas gydytojai jį receptu gali skirti sergantiems lėtinėmis ligomis – diabetu bei astma, taip pat besigydantiems po širdies smūgio. Vėliau ligų, kurias padeda gydyti virtualus asistentas, sąrašą planuojama plėsti.

Virtualus gydymo asistentas „Gynora” yra internete veikianti programa, gebanti bendrauti su žmogumi ir jam įprastais būdais – telefonu, SMS arba elektroniniu paštu. „Gynora“ yra akredituota Lietuvos valstybinėje akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyboje kaip pirmos klasės medicinos priemonė, ji yra paženklinta Europos atitikties ženklu CE.

„Ligai įveikti dažnai reikia keisti gyvenimo būdą, laikytis disciplinos, sąžiningai sekti gydytojų nurodymus, o būtent šiose vietose žmonės dažnai paslysta. Virtualus gydymo asistentas akivaizdžiai palengvina lėtinėmis ligomis sergančių žmonių gyvenimą ir pagerina gydymo rezultatus”,- sako „Gynoros” programinę įrangą sukūrusios farmacinės komunikacijos ir technologijų bendrovės „Hounds“ vadovas Tautvydas Musteikis.

Primena dėl vaisto vartojimo, registruoja sveikatos rodiklius

Virtualus gydymo asistentas primena kada ir kaip reikia vartoti vaistus, vertina paciento savijautą, fizinį aktyvumą, mitybą. Ji taip pat seka ir kaupia sveikatos rodiklius, kaip antai, kraujo spaudimą arba cukraus kiekį kraujyje. Pamiršus laiku išgerti vaistus programa gali priminti įvairiais būdais, pavyzdžiui, telefono skambučiu, o užfiksavusi įtartinus duomenis rekomenduoti kreiptis į gydytoją. Virtualiojo gydymo asistento programa yra pasiekiama iš bet kurio išmanaus mobiliojo telefono, planšetės ar kompiuterio. Jo sukaupti duomenys, esant reikalui, yra prieinami

Gynora Žaidimizacija Gamification in Healthcare

Žaidimizacijos elementas (Gynora)

medikams.

Pasak Tautvydo Musteikio, apibendrinus įvairių tyrimų rezultatus galima teigti, kad daugiau nei 50 proc. pacientų savarankiškai nutraukia vaistų vartojimą per pirmuosius lėtinės ligos gydymo metus. Beveik pusė, net 46 proc. pacientų nesupranta, kas apie vaisto vartojimą parašyta jų recepte, o tai yra pagrindinė klaidingo jų vartojimo priežastis. Žmonių požiūrį į receptinius vaistus iliustruoja iškalbingas faktas, kad net trečdalis gydytojų išrašytų receptų taip niekada ir nebūna panaudojami pagal paskirtį. Tai, kad pacientai nesilaiko paskirto gydymo plano, valstybei kasmet papildomai kainuoja milijonus eurų, nes pasireiškus lėtinės ligos komplikacijoms, žmogų pakartotinai tenka guldyti į ligoninę.

„Dvi pagrindinės priežastys, kurios lemia netinkamą lėtinių ligų gydymąsi namų sąlygomis yra pinigų vaistams taupymas ir kontrolės trūkumas. Pirmuoju atveju žmonės nustoja vartoti vaistus, nes savarankiškai nusprendžia, kad jie nebūtini. Antruoju, nei gydytojai nei artimieji nesugeba sužiūrėti, kaip žmogus laikosi gydytojų nurodymų ir gyvenimo būdo”, – pastebi Tautvydas Musteikis.

Summary

Virtual medical assistant Gynora developed by Lithuanian company Hounds has obtained CE mark and registered as Class I Medical device, allowing marketing within the European Union countries.